Jak si vydezinfikovat roušku či respirátor?

Šťastnější z nás si stihli včas koupit respirátor, všichni už doma šijeme roušky. Jak se ale o roušky a respirátory starat a jak se poprat s tím, že jsou respirátory jednorázové? 

Všichni už víme, jak se ideálně bránit koronaviru a že respirátor je jako ochrana před nakažením virovými onemocněními účinnější. Nemá tedy logiku, když budeme venku chodit s bavlněnou rouškou a respirátor si necháme doma v šuplíku, schovaný na horší časy. 

Katedra jaderné chemie ČVUT v Praze vydala prohlášení, že je lepší respirátor dezinfikovat a nosit opakovaně, než ho nenosit vůbec. Co nám tedy doporučují, jak se starat o roušky a respirátory, aby plnily svoji funkci co nejlépe?

 

Návrh bez názvu

 

1. Dezinfekce teplem

Tato super metoda funguje už od dob látkových dětských plen. Využít můžete buď horkou páru, nebo mikrovlnnou troubu - dejte si pozor na kovové části v respirátorech, ty do mikrovlnky nesmí

  • Navlhči roušku či respirátor, nastav na mikrovlnce 3-5 minut (podle jejího výkonu)
  • spusť ohřev
  • hlídej ať nevyhoříš

 

2. Dezinfekce UV zářením

Pokud máš doma UV lampu, nebo ještě lépe horské sluníčko, ozařuj v uzavřené místnosti z každé strany 3 minuty. Nebuď s UV světlem v jedné místnosti. 

 

3. Chemická dezinfekce

Použij alkoholový dezinfekční prostředek na plochy (ne gely) a nechej oschnout.

 

Náš tip a poznatek z terénu:

Děkujeme, že všichni zodpovědně nosíte roušky. Doporučujeme si na ně venku nesahat. Doma nasadit, venku neupravovat, nepopotahovat, pak doma sundat a vydezinfikovat. 

 

Autor: Kateřina Němcová 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení