Jak se bránit proti koronaviru?

Jsou důvody k panice? Koronavirus postihuje stále více lidí už se přiblížil i k Česku. Většina lidí, kteří se nakazí trpí mírnějším průběhem nemoci, ale pro některé lidi může být onemocnění koronavirem velmi závažné. Starejte se o své zdraví a chraňte i ostatní.

3 KROKY JAK SE BRÁNIT KORONAVIRU

Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší po úzkém kontaktu z člověka na člověka. Jedná se o kapénkovou infekci - virus se přenáší vzduchem a postihuje sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba se odhaduje mezi 7 a 14 dny.

Jak předcházet napadení koronavirem?

 • Často si myjte ruce
  Pravidelně a často si myjte ruce ruce mýdlem a používejte antibakteriální přípravky na bázi alkoholu. Proč? Při mytí rukou mýdlem a gely na bázi alkoholu stíráte viry z pokožky rukou a díky působení alkoholu se ničí viry a bakterie. Nedotýkejte se nosu, úst a očí neumytýma rukama. 
 • Udržujte si odstup od nemocných 
  Udržujte odstup alespoň 1m od někoho kdo kýchá nebo kašle. Z nosu a úst můžou vycházet částečky kapalin obsahující viry.


 • Dodržujte zdravý životní styl
  Jezte zdravou stravu, mějte dostatečný spánek, cvičte, buďte v kontaktu doma se svými blízkými.

 • Dodržujte respirační hygienu vy i lidé ve vašem okolí.
  Zakrývejte si ústa při kašlání a kýchání dlaní nebo kapesníkem. Dlaně si omyjte a kapesník vyhoďte, množí se v něm viry i bakterie. Pokud se cítíte nemocní, omezte kontakt s lidmi.

 • Je vhodné dezinfikovat
  Dezinfikujte telefony, klávesnici a myš od počítače.

 • Používejte respirátor(respirační roušku)
  Pokud je nevyhnutelná vaše cesta mezi potencionálně nemocné lidi a při cestování.

 • Zvyšujte obranyschopnost
  Podporujte svou imunitu. Zvyšujte příjem vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny a vitamínových doplňků.

Jak se proti koronaviru chránit? Pomůže respirátor.

Klasická rouška vás od virové nákazy neochrání. Rouška (ať už textilní, nebo látková) slouží k tomu, aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou třeba při chřipce. Nejlepší ochranou proti koronaviru je tzv. respirátor s třídou filtrace FPP3.

Respirátory mají velmi velmi výkonné filtry, které zachytí prachové částice i aerosol (tedy ty kapénky, které se rozletí vzduchem když kýchneme nebo zakašleme). Aby byla účinnost respirátoru zachována, je nutné filtry pravidelně měnit.

Proč filtrace s třídou jen FFP3?

Účinnost kolem 99 %, zachytí i viry, spory a bakterie, je tedy i jedinou kategorií respirátorů, které si poradí s novým koronavirem. V případě používání proti bakteriím a virům se respirátory v kategorii FFP3 používají jako jednorázové!

To platí pro laboratoře a v místech, kde je výskyt bakterií a virů jistotou. Pro preventivní používání je však možné používat filtrační polomasku (respirátor) i opakovaně - lepší než ji nepoužít vůbec nebo než požívat obyčejnou textilní či papírovou roušku, která zdravého člověka nechrání před onemocněním.

3 základní kroky jak se chránit proti koronaviru

 1. Respirátor (respirační rouška) jako přímá ochrana
 2. Vitamíny jako podpora zdraví a imunity
 3. Dezinfekce k odstranění virů a bakterií