Že s úsměvem jde všechno líp dobře víme. Jak si ale udržet dobrou náladu i po dlouhé zimě? Dopadá na nás nekončící karanténa a restrikce a mnoho z nás už pociťuje únavu a špatnou náladu.
Jak můžeme posílit náš organismus a čelit tak následujícímu období v pohodě a úsměvem?
V době koronavirové pandemie bude klíčovou roli v boji proti jarní únavě hrát podpora imunity
Pokud máme na něco klást důraz, tak je to posílení imunity. Náš imunitní systém chrání organismus před patogeny jako jsou bakterie a viry. Velký vliv na kvalitu imunitního systému má životní styl, pohybová aktivita, míra stresu a životospráva.
Správná strava je alfou a omegou zlepšení nálady a restartu organismu
I malá úprava jídelníčku může značně přispět ke zlepšení našeho psychického stavu. Tzv. “Jarní detox” nespočívá v pití zelených šťáv a omezení potravin na řapíkatý celer. Správná jarní očista znamená postupně vyřadit v jídelníčku vysoce zpracované průmyslové potraviny bohaté na nasycené tuky a omezit příjem rafinovaných cukrů. Cílem je nahradit tyto potraviny s minimem nutrientů, potravinami zdraví prospěšnými.
Jak si tedy jídelníček upravit, abychom se cítili lépe?
Co omezit:
- potraviny bohaté na nasycené tuky
- potraviny bohaté na rafinované cukry
- smažená jídla
- slazené limonády
- průmyslově zpracované masné výrobky
Co zařadit:
- 1-2 porce ovoce denně
- zeleninu přidávat ke každému jídlu
- ořechy a semena
- ryby a mořské plody
- luštěniny, libové maso, vejce a tofu
- neochucené mléčné výrobky
- celozrnné obiloviny
Jarní detox tedy nespočívá v hladovění. Správná strava nám dodá dostatek energie, zlepší spánek, sníží úroveň stresu, podpoří imunitu a pozitivní myšlení.
Voda vyloučí z těla škodlivé látky
Moderním doporučením příjmu tekutin je 40 ml / 1kg tělesné hmotnosti. Všechny důležité procesy v organismu souvisí s příjmem tekutin. Pokud má náš organismus tekutin nedostatek a je dehydratovaný, může dojít k poruchám metabolismu jako:
nesoustředěnost, únava, porucha termoregulace, zatížení jater, horší okysličování krve a orgánů, úbytek svalové hmoty, zhoršení distribuce živin a odvod zplodin z organismu.
A co tedy pít?
- ideálním nápojem je voda z kohoutku (filtrovaná)
- nesycená, lehce mineralizovaná voda
- lehce ředěné ovocné nápoje
- zelené čaje
Doplňky plné vitamínů
Zásadní roli v podpoře imunity hrají vitamíny a minerální látky. Podle posledních výzkumů je jedním z nejdůležitějších deficitních vitamínů, tedy vitamínů kterých máme v organismu nedostatek a zásadním způsobem ovlivňují naši imunitu, vitamín D.
Důležité látky pro správnou funkci imunitního systému:
Je potřeba myslet také na střevní mikrobiom a jeho významný vliv na zdraví a psychickou pohodu. Zařadit mezi důležité doplňky proto můžeme i probiotika.
Blahodárné účinky na organismus mají antioxidanty. Vyzkoušejte třeba spirulinu, která je plná chlorofilu, který pomáhá v distribuci kyslíku do celého organismu.
Jak tedy zabránit jarní únavě a jak se dívat na svět opět s úsměvem?
Největší profit získáme z pestrého a zdravého jídelníčku a zařazení dostatku vitamínů a minerálů. Tato malá změna se jistě brzy projeví i na naší postavě.
Autor: Kateřina Němcová